

Etažna lastnina
Etažna lastnina je lastništvo posameznega dela zgradbe in solastništvo njenih skupnih delov. Vzpostavitev etažne lastnine pomeni, da se dosedanja solastnina razdeli tako, da je za vsakega lastnika točno določeno, katero stanovanje ali drug del stavbe mu pripada.
V primeru, da etažna lastnina ni urejena, lahko pride do različnih težav, zlasti pri opravilih kot npr.:
- nakup in prodaja stanovanja,
- najem stanovanjskega kredita,
- uveljavljanje subvencij za stanovanje,
- vpis zastavnih pravic, hipotek in služnosti na stanovanju,
- delitev stroškov za skupne dele.
Kako nastane etažna lastnina?
Etažna lastnina nastane na podlagi enostranskega akta edinega lastnika, pogodbe med solastniki ali pa z odločbo sodišča. Nato sledi vpis v zemljiško knjigo. Pri etažiranju se lastništvo določi na točno določenem in odmerjenem delu stavbe. Določijo se tudi skupni deli, ki jih lahko uporabljajo vsi etažni lastniki.
Etažiranje ureja širok spekter pravil, zlasti pa Stvarnopravni zakonik in Zakon o vzpostavitvi etažne lastnine na določenih stavbah in o ugotavljanju pripadajočega zemljišča.
Sporazum o vzpostavitvi etažne lastnine
Kadar se etažna lastnina ureja s pogodbo, se pripravi in sklene sporazum o vzpostavitvi etažne lastnine. Ta postopek je najbolj primeren za stavbe z manj lastniki. Zlasti za zasebne (več)stanovanjske hiše ali manjše bloke.
Ta postopek običajno poteka tako, da pripravi sporazum o vzpostavitvi etažne lastnine odvetnik. Ko ga vsi etažni lastniki podpišejo, je potrebno sporazum predložiti v postopek davčnemu organu. Nato se podpise lastnikov overi še pri notarju.
Pri oblikovanju etažne lastnine na podlagi sporazuma je potrebno posebno pozornost nameniti davčnemu vidiku. V primeru izkazanega prelivanja premoženja se lahko s strani davčnih organov odmeri celo davek na promet nepremičnin. Zato je dobro, da to ureja odvetnik – najbolje tak, ki ima s tem že veliko izkušenj.
Postopek vzpostavitve etažne lastnine pred sodiščem
V primeru, da ni soglasja vseh solastnikov stavbe, lahko vsak solastnik zahteva ureditev etažne lastnine v sodnem postopku. Glede na konkretne okoliščine lahko solastnik zahteva, da se ugotovi le, kateri del stavbe predstavlja njegov etažni del, ali pa da se v etažno lastnino razdeli celotna nepremičnina.
Kako vpostaviti etažno lastnino?
Zaradi vseh možnih zapletov svetujemo, da se za sestavo sporazuma o razdelitvi solastnine oz. vzpostavitvi etažne lastnine obrnete na odvetnika, saj vam bo dober odvetnik za stvarno pravo pri tem v veliko pomoč. Enako velja tudi za zastopanje v sodnem postopku, v katerem lahko majhne napake vodijo do pomembnih posledic, ki lahko ogrozijo celo vaše premoženje.
Ta prispevek temelji na pravni ureditvi, kot obstaja v času njegovega nastanka. Če je prišlo od tedaj do spremembe zakonodaje ali sodne prakse, prispevek morda temu ni prilagojen. Prispevek ni nadomestilo za strokovno pravno svetovanje in ni namenjen reševanju konkretnih primerov.
Za obravnavo konkretnega vprašanja, nas lahko kontaktirate na tej povezavi.