Kako narediti oporoko
Oporoka je izjava, s katero določite, kako naj se deli vaše premoženje po smrti. Zanjo se odločijo tisti, ki želijo, da tudi po njihovi smrti v družini ne bo prepirov o tem, kdo bo dedič. Za te je torej vprašanje kako narediti oporoko zelo pomembno.
Pravilno narejena oporoka lahko reši marsikatero težavo. Z njo lahko razdedinite nehvaležnega potomca ali pa zagotovite, da bo premoženje dobil tisti, ki ga najbolj potrebuje oz. si ga najbolj zasluži. Zato je pomembno, da vam pri sestavi oporoke pomaga kdo, ki ve kako sestaviti oporoko.
Dedovanje brez oporoke
Dedovanje brez oporoke pomeni zakonito dedovanje v skladu z Zakonom o dedovanju. Zapustnikovo premoženje se razdeli brez upoštevanja njegovih želja ter brez upoštevanja potreb posameznega dediča. Kot da ne bi bilo oporoke, se deduje tudi tedaj, kadar oporoka zaradi napak pri njeni sestavi ni veljavna.
Neveljavna oporoka se obravnava, kot da je ni.
Veljavna oporoka
Oporoka mora biti narejena v eni izmed zakonsko predpisanih oblik. Že zgolj zaradi manjših napak je oporoka lahko neveljavna in je sodišče ne bo upoštevalo. Zato je dobro, da sestavi oporoko kdo, ki tega ne dela prvič ter ve, kakšna mora biti veljavna oporoka.
Enostavna in varna oblika oporoke je pisna oporoka pred pričami. Oporoko običajno sestavi odvetnik, oporočitelj pa jo v navzočnosti dveh prič lastnoročno podpiše in izjavi, da je to njegova oporoka.
Oporoko podpišeta tudi priči, ki se s tem zavežeta, da bosta o tem, če bo potrebno, pričali pred sodiščem.
Zakon določa, kdo ne more biti priča pri oporoko. Na to je potrebno še posebej paziti. Če je pri oporoki sodelovala priča, ki ne bi smela, je oporoka neveljavna!
Izpodbijanje oporoke
Kadar se pojavi dvom v veljavnost oporoke lahko tisti, ki mu je to v prid, oporoko izpodbija pred sodiščem. Tedaj je še toliko bolj pomembno, da je bila oporoka sestavljena po vseh pravilih ter da so pri njenem podpisu sodelovale zanesljive priče.
Neveljavna oporoka
Pogosti zapleti in napake oporok, s katerimi se srečujemo pri odvetniškem delu so zlasti:
- neustrezna oblika oporoke,
- neustreznost prič,
- nejasnost oporoke,
- skupna oporoka
Kljub veljavnosti oporoke se lahko zgodi, da zaradi drugih razlogov del oporoke ne bo upoštevan. To se lahko zgodi zlasti v primerih nepravilnosti, ki se nanašajo na
- neveljavnost razpolaganj,
- prikrajšanje nujnega deleža,
- razdedinjenje nujnega dediča,
Sestava oporoke
Zaradi vseh možnih zapletov svetujemo, da se za sestavo oporoke obrnete na odvetnika za dedovanje. Dober odvetnik poskrbi, da je oporoka pravilno sestavljena ter varno shranjena.
Odvetnik za dedovanje bo na podlagi vaših želja pripravil oporoko ter priskrbel dve priči, nato pa bo uredil tudi hrambo vaše oporoke. Predvsem pa boste vedeli, da je oporoka pravilna in zakonita.
Ta prispevek temelji na pravni ureditvi, kot obstaja v času njegovega nastanka. Če je prišlo od tedaj do spremembe zakonodaje ali sodne prakse, prispevek morda temu ni prilagojen. Prispevek ni nadomestilo za strokovno pravno svetovanje in ni namenjen reševanju konkretnih primerov.
Za obravnavo konkretnega vprašanja, nas lahko kontaktirate na tej povezavi.