Nujni delež
Nujni delež je del zapuščine, do katerega ima nujni dedič pravico, ne glede na voljo zapustnika. Pripada mu tudi, čeprav je zapustnik želel, da nujni dedič po njem ne deduje. V takem primeru se pri dedovanju volja zapustnika, ki se nanaša na vrednost nujnega deleža, na zahtevo nujnega dediča ne upošteva.
Nujni delež ureja Zakon o dedovanju. Za razumevanje dedovanja nujnega deleža je potrebno vedeti, da pozna zakon tako imenovane dedne rede. Dedni redi določajo, kdo je v posameznem primeru poklican k dedovanju, če zapustnik z oporoko ni razdelil vsega svojega premoženja. Od tega, v kateri dedni red spada dedič, je odvisen tudi njegov nujni delež.
Dedni redi
Dedni red je z zakonom določena skupina dedičev.
Prvi dedni red so zapustnikovi potomci in njegov zakonec. Če zapustnik nima potomcev, so k dedovanju poklicane osebe drugega dednega reda. To so zapustnikovi starši in zakonec oz. njihovi potomci. Zapuščino pokojnika, ki ni zapustil niti zakonca, niti potomcev niti staršev in tudi ti niso zapustili nobenega potomca, dedujejo njegovi dedi in babice oz. njihovi potomci. Ti predstavljajo tretji dedni red.
Posameznik, npr. zakonec, lahko sodi v več dednih redov, odvisno od tega, s kom deduje.
Kdo so nujni dediči
Nujni dediči so pokojnikovi potomci, posvojenci in njihovi potomci, starši in zakonec.
Nujni dediči so lahko tudi dedje in babice ter bratje in sestre pokojnika, vendar le tedaj, če so trajno nezmožni za delo in nimajo potrebnih sredstev za življenje.
Dejstvo, da je nekdo lahko nujni dedič še ne pomeni, da bo tudi dedoval. Nujni dedič je le tisti, ki bi moral biti skladno z zakonom poklican k dedovanju. Pri tem je pomembno, da na podlagi zakona vedno dedujejo le dediči enega dednega reda.
Koliko znaša nujni delež
Nujni delež potomcev, posvojencev in njihovih potomcev ter zakonca znaša polovico, nujni delež drugih dedičev pa tretjino tistega deleža, ki bi šel vsakemu posameznemu izmed njih po zakonitem dednem redu.
Če je zapustnik naredil oporoko tako, da premoženja za nujni delež zmanjka, se zapustnikova volja za zahtevo nujnega dediča ne upošteva. Vendar pa se ne upošteva le toliko, kolikor je potrebno, da nujni dedič prejme svoj nujni delež. V ta namen se oporočna razpolaganja kljub drugačni volji zapustnika zmanjšajo, darila pa vrnejo, kolikor je treba, da se dopolni nujni delež.
Odločitev o uveljavljanju pravice do nujnega deleža je v rokah dediča. Oporočna razpolaganja in darila se namreč zmanjšajo le kadar nujni dedič to zahteva, sicer pa ne.
Na to, ali bo nujni dedič uveljavljal svojo pravico, ali pa bo kljub vsemu upošteval voljo zapustnika lahko vpliva tudi vsebina oporoke. Več o tem, kako narediti oporoko, si lahko preberete na tej povezavi.
Nujni delež in darilo
Če dedič uveljavlja pravico do nujnega deleža lahko doseže vračanje daril. Zato je pomembno, da zapustnik že za časa življenja s svojim premoženjem razpolaga tako, da to ob njegovi smrti ne bo ogroženo. Pri tem je pomemben tudi način prenosa premoženja na obdarjence oz. opredelitev, ali gre res za darilno pogodbo, ali pa se da isti namen doseči z drugo pogodbo, ki pri dedovanju ne bo razveljavljena.
Razdedinjenje
Zapustnik lahko nujnega dediča razdedini tako, da ta ne bo prejel niti nujnega deleža. Vendar pa je potrebno to narediti skladno z zakonom, ki za to določa prav posebne pogoje. Zato je dobro, da zapustniku pri tem pomaga odvetnik za dedovanje.
Uveljavljanje nujnega deleža
Svetujemo, da vam pri uveljavljanju pravice do nujnega deleža pomaga in svetuje dober odvetnik za dedovanje. Uveljavljanje nujnega deleža lahko vodi do nezadovoljstva ostalih dedičev. Zato je pomembno, da nujni dedič to stori na primeren in zakonit način. Poleg tu omenjenih vprašanj se pri ugotavljanju in uveljavljanju pravice do nujnega deleža odpira še vrsta drugih pomembnih vprašanj.
Ta prispevek temelji na pravni ureditvi, kot obstaja v času njegovega nastanka. Če je prišlo od tedaj do spremembe zakonodaje ali sodne prakse, prispevek morda temu ni prilagojen. Prispevek ni nadomestilo za strokovno pravno svetovanje in ni namenjen reševanju konkretnih primerov.
Za obravnavo konkretnega vprašanja, nas lahko kontaktirate na tej povezavi.