Izterjava preživnine – kako izterjati preživnino, če je kljub sodbi noče plačati? Se sploh splača vložiti izvršbo za preživnino, ali pa je s tem preveč stroškov?
Učinkovita izterjava preživnine je mogoča tako, da se dolžniku pošlje jasen signal, da je preživnino pač potrebno plačevati! Vendar je zato potrebno poznati učinkovit način, s katerim se vsaj v večini primerov, tudi dolgoročno, zagotovi boljša plačilna disciplina.
Kaj storiti?
Zakon o izvršbi in zavarovanju ureja izvršbo za preživnino, pri kateri sodišče s sklepom o izvršbi odloči tudi o izterjavi zneskov preživnine, ki še niso zapadli v plačilo. To pomeni, da upniku ni potrebno vložiti izvršbe za preživnino za vsak obrok preživnine posebej, temveč lahko v enem postopku zajame kar dvoletni znesek. V tem primeru se posamezni zneski preživnine izplačujejo iz dolžnikovega premoženja po njihovi zapadlosti. Tako upnik doseže, da se preživnina v roku dveh let plačuje redno, seveda pod pogojem, da ima dolžnik tedaj premoženje ali redno nakazilo plače. Izvršbo za preživnino je zato namesto vsak mesec potrebno pri najbolj trmastih dolžnikih vložiti le še vsaki dve leti.
Če je upnik prisiljen vložiti predlog za izvršbo, lahko poleg same izvršbe doseže tudi izdajo predhodne odredbe, s katero sodišče že takoj na začetku postopka dolžniku zarubi toliko denarnih ali drugih sredstev, kot jih je potrebno za poplačilo enoletne preživnine. Tak ukrep je za dolžnika precej boleč, saj to v praksi najpogosteje pomeni, da sodišče dolžniku po izdaji sklepa na transakcijskem računu blokira sredstva v znesku več tisoč EUR, s katerimi dolžnik nato ne more več prosto razpolagati, čeprav je morda pred tem s tem denarjem nameraval kupiti kaj drugega.
Takšen ukrep ima zato poleg tega, da zagotovi redno plačevanje preživnine, za dolžnika tudi zelo streznitveni učinek, saj gre pogosto za znesek, ki je vse prej kot zanemarljiv, njegova blokada pa lahko dolžniku povzroči vrsto preglavic. Dolžniku obenem postane jasno, da lahko neplačilo ali zamuda s plačilom mesečne preživnine hitro vodi v neprijetno blokado letnega zneska! Zato se lahko tak način izterjave preživnine izkaže kot zelo učinkovit!
V kolikor upnik sam nima potrebnih specialnih znanj, je priporočljivo, da mu tudi v postopku izterjave preživnine pomaga dober odvetnik za preživnino.
Ta prispevek temelji na pravni ureditvi, kot obstaja v času njegovega nastanka. Če je prišlo od tedaj do spremembe zakonodaje ali sodne prakse, prispevek morda ni več skladen s trenutno veljavno ureditvijo. Prispevek ni nadomestilo za strokovno pravno svetovanje in ni namenjen reševanju konkretnih primerov, zato ne odgovarjamo za posledice ravnanj, ki bi bila utemeljena le na v tem prispevku predstavljenih stališčih avtorja.